Į pradžią
Į pradžią naujienos susitikimai galerija knygos nuorodos apie mus kontaktai
Ieškoti ieškoti  
Pradžia > veiklos archyvas


Katarzynos Józefowicz paroda


2013-09-06


Atidarymas: rugsėjo 13 d. 18.00 val.
Paroda vyks iki spalio 31 d.
Parodos kuratorės: Aleksandra Ksiezopolska ir Agnieszka Kulazinska

Modernaus meno centro galerijoje pristatoma vienos žymiausių Lenkijos šiuolaikinio meno kūrėjų Katarzynos Józefowicz (g. 1959 m.) darbai. 2002 m. menininkė dalyvavo parodoje „Traukos centras. 8-oji Baltijos tarptautinio meno trienalė“ (ŠMC), tačiau išsamiau Lietuvoje pristatyta nebuvo. Personalinėje K. Józefowicz parodoje eksponuojami geriausiai jos kūrybą atspindintys darbai.

Katarzyna Józefowicz (Katažina Jozefovič) – skulptorė ir instaliacijų kūrėja. 1981–1986 m. Gdansko dailės akademijoje studijavo skulptūrą, šiuo metu ten ir dėsto. Jos darbai buvo eksponuoti įvairiose grupinėse ir individualiose parodose, įskaitant „F.O.S.“ (1993) ir „Koło“ (2002) galerijas Gdanske, „Foksal“ (2000, 2001) galeriją Varšuvoje ir „Prowincjonalna“ (2000) galeriją Slubicėje, Lodzės meno bienalę („Łódź Art Biennial“, 2004), Vokietijoje, JAV, Austrijoje. Menininkė išgarsėjo surengusi parodą „Foksal“ galerijoje 2000 m. ir dalyvaudama Berlyno bienalėje 2001 m. Tais pačiais metais Lenkijos savaitraštis „Polityka“ jai įteikė prestižinį „Paszport Polityki“ apdovanojimą, teikiamą už nuopelnus įvairiose srityse.

K. Józefowicz  pati apie save sako, kad ji yra savo kūrinių įgyvendinimo vergė. Autorė, kurdama objektus ir instaliacijas, valandų valandas praleidžia palinkusi ties laikraščių ir žurnalų iškarpomis. Kūrybos procesas tapo Józefowicz manija. Atidžiau susipažinusių su jos darbais tai nė kiek nestebina. Menininkės darbų medžiaga ir temos yra medijos. Autorė iš laikraščių kuria savotiškas mandalas. Iš siaurų juostelių, pavienių žodžių, figūrų ji pina voratinklius, kilimus, staltieses. Toks darbas užtrunka ir reikalauja begalės sunkaus darbo valandų, kantrybės bei atkaklumo. Autorė savo darbuose naudoja galybę pasikartojančių elementų. Pavyzdžiui, kūrinyje „Kilimas“ („Dywan“) susipina iš žurnalų puslapių iškirptų žmonių figūros – tiek garsenybių, tiek nežinomų asmenų. Kai kuriose menininkės instaliacijose sunku išskirti vieną pagrindinį elementą. Nupinto objekto funkcija tampa antraeiliu dalyku. „Staltiesė“ („Obrus“) sukurta naudojant plonas laikraščio juosteles, kur atskiri žodžiai suformuoja nesuprantamą galvosūkį. Pavienių žodžių iškarpų „triukšmas“ virsta murmesiu. Kas lieka? Šis darbas (kaip ir didžioji dalis menininkės kūrinių) – tai kvietimas pasidžiaugti paprastu ir ramiu susitikimu prie stalo, priminti žmonių susvetimėjimo problemą šiuolaikiniame pasaulyje. Józefowicz tarsi mitinė Ariadnė rodo kelią iš labirinto. Rankų darbo kūriniai – tai šiuolaikinės realybės komentaras – bevardė minia, varholiška 15 minčių šlovė ir kartu filosofinė trapumo bei trumpalaikiškumo refleksija. Autorė savo kūriniams naudoja kartoną, reklamines skrajutes ir laikraščius. O jos darbų temas padiktuoja mus supanti realybė, kasdienis gyvenimas.

Medijos yra ir menininkės atpažinimo ženklas, ir darbų medžiaga, ir kūrybos leitmotyvas. Kasdienis naujienų srautas jos darbuose tampa šiuolaikinio globalaus žiniasklaidos pasaulio atspindžiu. Galima teigti, kad svarbiausi Józefowicz įkvėpimo šaltiniai yra medžiaga, technika ir aplinkos refleksija. Menininkė yra nuosekli ir ištikima savo darbo metodams. Analizuodama šiandieninį gyvenimo ritmą, ji kuria objektus ir instaliacijas, perkeldama juos į poetinį filosofinį lygmenį. Taip Katarzyna Józefowicz žiūrovams primena apie pirmapradį artimo bendražmogiško būvio poreikį.

Atsiliepimai apie parodą:

Pankūnaitė Birutė, Nenaudingumo nauda // 7 meno dienos, 2013-10-04.

Parodos lankytojo Lauryno Komžos komentaras.

Reportažas apie parodą internetinės televizijos Penki TV laidoje „Kultūra" (8:50-11.25)

Akimirkos iš parodos atidarymo (nuotraukų albumas).

Modernaus meno centras, Literatų g. 8, LT-01125 Vilnius
Darbo laikas: I-IV 12:00-18.00 val., V 12:00-17:00 val.Katarzynos Józefowicz paroda

Atgal


 
veiklos archyvas
 
Literatų gatvės projektas Literatų gatvės projektas
  1Modernaus meno centro steigėjai inicijuoja, remia bei dalyvauja įgyvendinant Literatų sienos projektą.Kuruoti projektą pakvieta meninikė Eglė Vertelkaitė.
 
Paroda Paroda "Abstrakcija ir ekspresionizmas: dvi Vilniaus tapybos tradicijos"
Vilniečiai ir miesto svečiai visą liepos mėnesį kviečiami pasiėmus bukletą-žemėlapį į ilgą pasivaikščiojimą po Vilniaus galerijas numalšinti per ilgus metus susikaupusio tapybos alkio. Parodos kuratorė Dr. Raminta Jurėnaitė. Išleistas parodos katalogas.  
 
Paroda - Inos Budrytės tapyba Paroda - Inos Budrytės tapyba
Balandžio 1- 30 d. Modernaus meno centre  vyko tapytojos Inos Budrytės tapybos paroda  "Iš mano kambarių".Išleistas parodos katalogas.
 
Venecijos 53-oji bienalė Venecijos 53-oji bienalė
MMC steigėjai keliavo po Venecijos bienalę. Kviečiame pažiūrėti nuotraukas iš 53-ios Venecijos Bienalės.
 
Paroda - Kūrybiniai plenerai Grybų kaime 2004-2010 Paroda - Kūrybiniai plenerai Grybų kaime 2004-2010
Modernaus meno centro steigėjai jau septynerius metus savo sodyboje Grybuose rvasaromis rengia kūrybinius dailininkų plenerus. Spalio 21- lapkričio 6 d. Modernaus meno centre   paroda "Kūrybiniai plenerai Grybų kaime 2004-2010".
 
Venecijos 54-oji bienalė Venecijos 54-oji bienalė
MMC steigėjai keliavo po Venecijos bienalę. Kviečiame pamatyti nuotraukų albumą iš 54-ios Venecijos Bienalės  
 
Atsisiųskite MMC knygas! Atsisiųskite MMC knygas!
Kaip pateikti užsakymą?   Užsakymą galite pateikti el. paštu info@mmcentras.lt arba telefonu + 370 5 231 2350.   1) Užsisakydami nurodykite knygos pavadinimą, kiekį, savo vardą, pavardę, el. paštą ir telefono numerį.   2) Pasirinkite vieną jums patogiausią gavimo būdą iš žemiau išvardintų:   -       Siuntą pristatys kurjeris  darbo dienomis 9-17 val. – įrašykite, kokiu adresu būnate darbo dienomis nuo 9 iki 17 val.   -       Siuntą norite atsiimti konkrečiame pašto skyriuje -  nurodykite jo pavadinimą ir adresą (http://www.post.lt/lt/pagalba/pasto-skyriai-dezutes).   -       Siuntą norite atsiimti jums patogiame LP Express 24 terminale  (http://www.lpexpress.lt/lt/Viet-s-ra-as.html) – nurodykite jo adresą.   3) Atsiuntę užsakymą, gausite pranešimą elektroniniu laišku, kad užsakymas priimtas. Kartu jums bus pateikta sąskaita išankstiniam apmokėjimui.   4) Atlikus pavedimą prašome mus informuoti el. laišku arba telefonu + 370 5 231 2350.   5) Sulaukę pavedimo iškart išsiųsime jums užsakytas knygas. Patvirtinimą apie išsiuntimą gausite elektroniniu paštu. Siuntas gausite per 3 darbo dienas nuo išsiuntimo.   Negavus Jūsų apmokėjimo per 14 dienų terminą, užsakymas bus anuliuotas.   Siuntimo kaina Lietuvoje - 7 Lt. MMC biure (Literatų g. 8, Vilnius) knygas galite atsiimti nemokamai! Dirbame pirmadieniais – penktadieniais 10 – 18 val. Siuntimo kaina užsienyje – 25 Lt.
 
Mokomoji galerija (MoGa). Seminaro mokytojams programa. Mokomoji galerija (MoGa). Seminaro mokytojams programa.
 
„Vieno muziejaus istorija. I dalis” „Vieno muziejaus istorija. I dalis”
Knygoje pateikiami 2010–2011 m. vykusio Modernaus meno centro architektūrinės idėjos konkurso rezultatai ir publikuojami šešių konkurso finalistų darbai.
 
Sužinokite apie kūrinius
Meno kūrinys lieka bežadis tol, kol suvokėjo protas jo neprakalbina. Tik tada tarp žmogaus ir kūrinio įvyksta pažintis. Kartą užmegzta ji nebenori paleisti, o nuolatos kviečia sugrįžti atgal ir vėl patirti tą atradimo džiaugsmą, mokytis žiūrėti ir įžvelgti.Ši skiltis skirta padėti MMC virtualioje galerijoje esantiems kūriniams prabilti Jūsų kalba. Menotyrininkų ir kūrinių autorių bendradarbiavimo dėka kuriami paveikslus lydintys tekstai-gidai, suteiksiantys galimybę iš arčiau patyrinėti meno kūrinio pasaulį. Žemiau matote sąrašą menininkų, su kurių kūriniais jau galima susipažinti (sąrašas ateityje bus papildomas). Norėdami perskaityti aprašymus, spustelkite ant iliustracijos su paantrašte ir leiskitės į intriguojančią kelionę pažinimo link!     MARIJA TERESĖ ROŽANSKAITĖ RAIMONDAS GAILIŪNAS   RIMALDAS VIKŠRAITIS ANTANAS GUDAITIS JURGA BARILAITĖ TADAS GINDRĖNAS GALINA PETROVA-DŽIAUKŠTIENĖ ALGIMANTAS JONAS KURAS MINDAUGAS SKUDUTIS EVALDAS JANSAS GINTARAS ZNAMIEROWSKI LEONARDAS GUTAUSKAS LAIMA DRAZDAUSKAITĖ  MIKALOJUS POVILAS VILUTIS  ROMUALDAS POŽERSKIS VYGANTAS PAUKŠTĖ PETRONĖLĖ GERLIKIENĖRIČARDAS BARTKEVIČIUSVYTAUTAS DUBAUSKASALEKSANDRAS MACIJAUSKAS            KĘSTUTIS GRIGALIŪNAS                VILMANTAS MARCINKEVIČIUS                     LINAS JUSIONISVYTAUTAS BALČYTIS
 
MMC Gyvai: svečiuose komiksų paroda MMC Gyvai: svečiuose komiksų paroda
Rugsėjo 14 d. Modernaus Meno Centre duris atvers komiksų paroda „MickeyMaus“. Čia savo darbus eksponuos 15 Lietuvos komiksų piešėjų: komiksų scenos naujokai ir senbuviai, tušo virtuozai ir „Microsoft Paint“ gerbėjai, istorijų pasakotojai ir šmaikštautojai. Parodos pavadinimas – nuoroda į Walt Disney komiksų seriją vaikams „Mickey Mouse“ ir Art Spiegelman grafinę novelę suaugusiesiems „Maus“, parodžiusią, kad komiksai – tai ne tik pelės didelėmis ausimis. „MickeyMaus“ siekia pristatyti platų lietuviškų kom iksų formų ir temų spektrą, tuo pačiu išryškindama šio piešimo žanro savarankiškumą, pilnateisiškumą ir kviesdama diskusijai apie komiksus šiandien. Parodos atidarymas Modernaus Meno Centre (Literatų g. 8) rugsėjo 14d. 18val. o ją aplankyti bus galima pirmadieniais-penktadieniais 10-18val.Įėjimas nemokamas.Parodą kuruoja Miglė Anušauskaitė, Miglė Survilaitė, Vytautas Butkus (bendradarbiaujant su Kitokia Grafika).
 
MickeyMaus komiksų čempionatas ir dirbtuvės MickeyMaus komiksų čempionatas ir dirbtuvės
Ateikite į renginį, kuris privers jūsų tušą virti. Esmė labai paprasta: vietoj futbolo ar krepšinio įsivaizduokite komiksų piešimą. Komiksieriai susės vienas prieš kitą, jiems bus paskelbiama tema ir tada jie turės kelias minutes nupiešti atitinkamą komiksą. Pasibaigus laikui žiūrovai balsuoja už jiems labiau patikusį komiksą ir tada nugalėtojai patenka į kitą etapą kur vėl rungiasi tokia pačia tvarka - ir taip kol yra išrenkamas čempionas. Pastarojo laukia neįtikėtina šlovė bei prizas-siurprizas, kurį nuspėti galėtų bet kas atidžiau stebėjęs MickeyMaus veiklos stilių.Kada? - rugsėjo 22d., 16val.Kur? - Modernaus Meno Centre (Literatų g. 8)Workshop'as! - jį praves Miglė Anušauskaitė prieš čempionatą, kad čempionato dalyviai galėtų apšildyti markerius/pieštukus, o žiūrovai irgi turėtų progą papaišyti.Registracija į čempionatą - mickey@maus.lt - vardas, pavardė/slapyvardis Registracija į workshop'ą ir žiūrovų ložę - mickey@maus.lt - vardas, pavardė
 
MMC ir Mokomoji galerija (Moga) MMC ir Mokomoji galerija (Moga)
Mokomoji galerija (MoGa) - tai naujas, dinamiškas edukacinis projektas, siekiantis bendrąsias Lietuvos mokyklų erdves atverti profesionaliajai Lietuvos kultūrai. Projektas inicijuojamas jaunos, į profesionalaus meno sklaidą orientuotos nevyriausybinės organizacijos IDES, bendradarbiaujant kartu su Modernaus meno centru. Šis projektas skirtas mokyklų bendruomenėms (mokytojams ir mokiniams), kurių kasdieninėse erdvėse įsikūrusios modernaus ir šiuolaikinio Lietuvos meno reprodukcijų parodos paskatins pažintį ir dialogą su kūriniu, patirtį ir netikėtus atradimus. MoGa parodos kuruojamos iš Modernaus meno centre esančių kūrinių reprodukcijų. Jas lydinti edukacinė medžiaga rengiama konsultuojantis su menotyrininkais ir edukatoriais bei numatoma kaip laisvai pasirenkama dailės pamokų programos dalis. Pirmoji projekto paroda skirta humanistinės Lietuvių fotografijos klasikai - Antano Sutkaus, Romualdo Rakausko, Vaclovo Strauko darbams. Parodos atidaromos gegužės 28-30 dienomis.  Dalyvauja: Ignalinos rajono gimnazija, Utenos rajono Sudeikių pagrindinė mokykla, Šiaulių rajono Meškuičių gimnazija, Joniškio "Saulės" pagrindinėje mokykloje, Anykščių Antano Vienuolio gimnazija, Rumšiškių Antano Baranausko gimnazija, Panevėžio rajono Velžio gimnazija,Tauragės „Versmės“ gimnazija, Mažeikių raj. Sedos Vytauto Mačernio gimnazija. Balandžio 25 d. organizuotas pirmasis seminaras „Mokomoji galerija" projekte dalyvaujančių mokyklų dailės mokytojams. Seminaro programa. Seminaro akimirkos MMC Facebook Pranešimas apie parodas Eltaplius
 
Prisijungiame prie kūrybinių partnerysčių projekto Prisijungiame prie kūrybinių partnerysčių projekto
 
Alfonso Andriuškevičiaus knyga „Pro A.A. prizmę. Alfonsas Andriuškevičius kalbasi su Jolanta Marcišauskyte-Jurašiene“ Alfonso Andriuškevičiaus knyga „Pro A.A. prizmę. Alfonsas Andriuškevičius kalbasi su Jolanta Marcišauskyte-Jurašiene“
Sausio 18 d. (penktadienį), 18 val. Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų erdvėje „Titanikas“ (Maironio g. 3) vyko Alfonso Andriuškevičiaus knygos „Pro A.A. prizmę. Alfonsas Andriuškevičius kalbasi su Jolanta Marcišauskyte-Jurašiene“ (MMC, 2013) sutikimas. Be knygos autorių renginyje dalyvavo Modernaus meno centro direktorė Danguolė Butkienė, dailininkas Valentinas Antanavičius, dailės kritikė Monika Krikštopaitytė bei menininkas, kritikas ir kuratorius Kęstutis Šapoka. Dvyliktoji žinomo dailės kritiko, Vilniaus dailės akademijos dėstytojo, poeto, eseisto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato (2007) Alfonso Andriuškevičiaus  (g. 1940) knyga skiriasi nuo ankstesniųjų. Kalbėdamas su buvusia savo studente, kritike ir kuratore, rašytojas literatūros ir poezijos temas palieka nuošaliau. Pašnekovas dalinasi prisiminimais ir įspūdžiais  apie Lietuvos dailės gyvenimą maždaug nuo 1967 iki 1990 metų, tačiau chronologinės ribos ne sykį yra peržengiamos. Anot Jolantos Marcišauskytės-Jurašienės: „Dvyliktoji A.A. knyga – ne tik galimybė pasižiūrėti į praeities įvykius jo akimis. Ji priverčia skonėtis atsiminimais kaip subtilia kasdienybės literatūra. Su mano pašnekovui būdingomis įžvalgomis ir saldžiarūgščiu humoru piešiamas sovietmečio kultūros procesas bei jo dalyvių (daugiausia – A. A. draugų ir bičiulių menininkų) būties paveikslas“. Pokalbiuose ne vieną kartą aptiksime Andriuškevičių ištariant (tarsi teisinantis): „Buvau taip parašytas“. Vadinasi, kažkas parašė A. A., ir tas kažkas suteikė jam specifinę, ypatingą žiūrą – jo „prizmę“. O žvelgti į gyvenimą pro šią prizmę, pasirodo, reiškia (be kita ko) ir sugebėjimą pasidaryti sau įdomumo net iš elementarių dalykų. Ir dar – tai taip pat reiškia, virtus pasakotoju, suteikti skaitytojui rafinuoto teksto malonumo. Knygos pratarmėje A. Andriuškevičius  rašo: „Atsakinėdamas į Jolantos klausimus, dėsčiau savo įspūdžius. Vadinasi, visai nesistengiau būti objektyvus, bešališkas ir panašiai, nes, Dieve, tai juk neįmanoma. Tad su visais, kurie tuos pačius įvykius bei reiškinius matė ir suvokė kitaip, nė neketinu ginčytis: įspūdis priklauso ne tik nuo reiškinio, bet ir nuo suvokėjo. O man pačiam, savaime suprantama, būtų labai įdomu apie mano aptartus fenomenus pasiskaityti ir kitokių nuomonių, kas be ko, išdėstytų ir kitu stiliumi. Bet šiaip jau stengiausi pasakoti tik tai, ką pats mačiau, girdėjau, patyriau. Nors toks reiškinys kaip gandai, paskalos, pasakojimai egzistavo ir tuomet. Tad visai jų išvengti negalėjau. Vis dėlto, tokiais atvejais mėginau nurodyti, kad taip buvo kalbama, egzistavo tokia versija, tas ir tas tą ir tą sakė...“ Anksčiau išleistos A. Andriuškevičiaus knygos: Grožis ir menas lietuvių estetikoje 1918–1940 (1989); 33 eilėraščiai (1994); Lietuvių dailė: 1975–1995 (1997); 66 eilėraščiai (1998); 72 lietuvių dailininkai – apie dailę (sudarytojas) (1998); Eilėraščiai (2000); Rašymas dūmais (2004); (prieš)paskutiniai eilėraščiai (2005); Lietuvių dailė: 1996–2005 (2006); 10 anglakalbių poetų (vertimai) (2008); Vėlyvieji tekstai (2010). Fotografijos iš knygos pristatymo.
 
© mmc 2013 info@mmcentras.lt